Az vagy amit elszívsz...
A kannabisz, más néven marihuána vagy "fű" a kender növény (főként az indiai kender, Cannabis indica vagy a hasznos kender, Cannabis sativa) szárított, megtermékenyítetlen (termős) kendervirágzata, melyet a múltban, időnként, (tévesen) neveztek vadkendernek is, annak ellenére, hogy azzal nem azonos.A növény virágzatán és a kísérőleveleken nagy számban található mirigyek által termelt gyantát elválasztva a többi növényi résztől "kief"-nek nevezik. A marihuána fő pszichoaktív összetevője a tetrahidrokannabinol (THC), ami az egyik az összesen 483 ismert vegyület közül, amelyek a marihuánában találhatók.
A legtöbbet vizsgált kannabinoid a THC, melyen kívül a marihuána még legalább 113 különböző kannabinoidot tartalmaz, ilyenek például a kannabidiol (CBD), a kannabinol (CBN), a tetrahidrokannabivarin (THCV), valamint a kannabigerol (CBG). A marihuána használatával kapcsolatos legkorábbi feljegyzések az időszámítás előtti 3. évezredre tehetők.Az 1800-as évek közepétől az 1940-es évek közepéig Amerikában, és Európában is gyógyszerként és gyógynövényként tartották számon.
"A kannabisz törvényes árusítása, vásárlása és fogyasztása alapvető szabadságjog!" Puzsér Róbert
Mivel a 20. század elején kezdődő és az 1970-es évekig tartó folyamat során a világ számos országában jogilag korlátozták a marihuána birtoklását, kikapcsolódási célú, vagy orvosi kísérletek során történő használatát, a pszichoaktív kannabinoidokat tartalmazó készítmények a világ számos országában illegálissá váltak, majd a 90-es évektől kezdődő folyamat során néhány országban a gyógyászati célú használatát újra engedélyezték, használatának üldözését felfüggesztették, vagy a kikapcsolódási célra történő használatát is engedélyezték.
Bár a gyógyhatásait modern korban vizsgáló kutatók, az 1970-es években is mutattak fel eredményeket, a törvényi szigorítások miatt a kísérletek megfeneklettek, és érdemben csak a 2000-es évekre kialakuló marihuánával kapcsolatos politikai szigorítás enyhülését követően folytatódtak. Hatóanyagainak állatkísérletekben megfigyelt, rákellenes hatását Munson és munkatársai már 1974-ben felfedezték, ezt más kutatók legkorábban csak az 1990-es évek során,rákbeteg emberek esetében pedig legkorábban csak 2006-ban vizsgálták tovább, és erősítették meg.
Ennek ellenére, kellőképpen nagy beteglétszámú vizsgálatokkal a kannabisz rákellenes hatását sohasem vizsgálták klinikai körülmények között, ugyanakkor azt, hogy a Kannabisz, különféle betegségek esetén gyógyhatással rendelkezik, a klinikai próbák igazolták. Az orvosi marihuána vagy orvosi kannabisz elnevezés arra utal, hogy a kender növény virágzatát, vagy annak kivonatát, orvosok által előírt gyógyszer, vagy gyógynövény-terápia részeként használják többek között Kanadában, Hollandiában, valamint az Európai Unió és az Egyesült Államok több államában, főként a sclerosis multiplex betegség tüneti kezelésére, mely esetén hatásosnak bizonyult, a görcsösség, a remegés, az alvászavar, a rendellenes hólyagműködés esetében, valamint a betegség progressziójának lassításában, rákos betegek esetében fájdalom csillapító, állapotjavító, támogató kezelésében, valamint a kemoterápia mellékhatásainak enyhítésére, Ausztráliában az epilepsziás gyermekek gyógykezelésére.
Forrás: wikipédia